02 Česká pirátská strana

Odpovědi na PARDUBICKÝ VOLEBNÍ EKODOTAZNÍK 2018

Odpovídal: Jakub Kutílek


Otázka 1 - ochrana a rozšiřování zeleně ve městě

Podpoříte záměr, aby při všech investičních akcích města a městských obvodů, týkajících se veřejných prostranství, především při rekonstrukci ulic a náměstí, byly studie a projekty povinně posuzovány z pohledu zachování původní a umístění nové zeleně, a to i za cenu případného zvýšení realizačních nákladů?

A: zeleň v ulicích i za cenu vyšších realizačních nákladů

Přivést do ulic více zeleně, vodních prvků a systému pro zadržování dešťové vody je jednou z našich čtyř priorit. Jsme si dobře vědomi překážek, jako jsou kolize s podzemními inženýrskými sítěmi nebo nedostatečné zkušenosti projektantů. Jsme připraveni se s nimi vypořádat a přinést do Pardubic know-how z českých i evropských měst. Neslibujeme, že zachováme každý strom, ale uděláme maximum pro to, aby ulice našeho města byly přívětivé pro lidi a nepřehřívaly se ani v horkých letních dnech.

Otázka 2 - ochrana zeleného pásu na břehu Labe (projekt Lonkovka)

Budete se aktivně stavět proti výstavbě relaxačního centra Lonkovka v "zeleném pásu" na pravém břehu Labe v Polabinách, případně i proti dalším podobným projektům, které znamenají stavební činnost v tomto dosud přírodním prostředí?

B: jsme pro výstavbu centra Lonkovka, ale proti jakékoli další výstavbě v zeleném pásu

Velmi si ceníme zeleného pásu podél Labe jako místa, kde si obyvatelé města (zejména Polabin) mohou odpočinout v klidném přírodním prostředí nadosah od svého bydliště. Považujeme za užitečné, že v tomto území vznikne pro lidi základní zázemí. Přestože máme výhrady k tomu, jak projekt Lonkovky vznikal bez účasti veřejnosti, nechystáme se ho potopit. Chceme se však vrátit k územní studii na celé území pravého břehu Labe a minimalizovat plánované stavební zásahy do něj na nezbytné cesty a drobné intervence.

Otázka 3 - ochrana ovzduší - aktivita města vůči znečišťovatelům

Podpoříte aktivní účastí ve správních řízeních, kterých se statutární město Pardubice může účastnit, aby při případném prodlužování životnosti velkých zdrojů znečištění (jako jsou teplárny či uhelné elektrárny) byly použity nejlepší dostupné technologie (BAT) a aby tyto zdroje splňovaly platné evropské limity pro znečišťování ovzduší a nebyly jim povolovány výjimky ze souvisejících zákonných povinností?

A: jednoznačně pro účast ve správních řízeních. Trvat na dodržování BAT a požadovat dodržování platných limitů bez výjimek

Účast města ve správních řízeních považujeme nyní za zcela nedostatečnou. Za zásadní ji považujeme zejména ve všech řízeních, která stojí před společností AVE, pokud by skutečně chtěla zprovoznit spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví. Rádi zvážíme účastenství v jakémkoli řízení na základě podnětu angažovaných spolků. 

Otázka 4 - řešení problému plánované spalovny v Rybitví

Podpoříte koupi vraku spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví městem od soukromé společnosti za stávajících podmínek, tzn. za cenu 35 mil. Kč s cílem definitivně vyřešit riziko vybudování spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví?

B: spalovnu nechceme, ale podporujeme jinou formu řešení i s rizikem, že se projekt uskuteční

Spalovnu v Rybitví nechceme. Je však pro nás nepřijatelné, aby jedinou cestou, jak hájit veřejný zájem, bylo se doslova vykoupit. Je pro nás nepřijatelné, aby město zaplatilo společnosti AVE veškeré zmařené náklady na přípravu záměru, přestože si společnost AVE musela být dobře vědoma rizika, že se jí nepodaří záměr realizovat. Budeme se jménem města aktivně účastnit všech správních řízení, která jsou nezbytná pro realizaci spalovny. V současné době není ani dokončena změna územního plánu Rybitví, která by zde umožnila jakoukoli stavební činnost. Jsme připraveni podpořit takový odkup, který by byl účelný pro město a okolní obce z hlediska nakládání s komunálním odpadem.

Otázka 5 - zachování Červeňáku jako přírodního území

Budete při schvalování nového územního plánu trvat na tom, aby území bývalého vojenského cvičiště Červeňák zůstalo v územním plánu jako území krajinné, případně veřejné zeleně a nezměnilo se na plochu částečně či úplně zastavitelnou?

A: jsme pro čistě přírodní charakter Červeňáku a budeme hlasovat proti změně na zastavitelné území

Téma Červeňáku je nám velmi blízké. A to nejen proto, že na druhém místě naší kandidátní listiny je Jakub Kutílek, člen Iniciativy a zástupce veřejnosti při pořizování územního plánu. Červeňák vnímáme - podobně jako zelený pás podél Labe - jako nenahraditelnou přírodní lokalitu pro odpočinek obyvatel přilehlých místních částí. Navíc díky své přírodní i historické hodnotě je také příležitostí pro pěstování poznání. Vystupujeme také proti záměru výstavby silniční propojky přes most Červeňák.

Otázka 6 - splavnění Labe a přístav

Jaký názor máte na splavnění Labe do Pardubic a budování nákladního přístavu v Pardubicích?

A: nesouhlasíme se splavňováním Labe a budování přístavu v Pardubicích

Splavnění Labe pro velké nákladní lodě je megalomanský projekt, který nemá ekonomické opodstatnění. Takové stanovisko zastává i pirátský poslanec za Pardubický kraj Mikuláš Ferjenčík (https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/znovu-se-mluvi-o-projektu-splavneni-labe-do-pardubic-20180819.html). Připravovaná varianta je navíc obzvláště nešetrná k životnímu prostředí v oblasti Přelouče. Územní rezerva pro kanál Dunaj-Odra-Labe, který by měl začínat právě v Pardubicích na Hůrkách, navíc klade neúměrné nároky na připravované lávky přes Labe. Rádi naopak podpoříme případný projekt splavnění pro rekreační plavbu malých osobních lodí.

Otázka 7 - aktivní spolupráce s ekologickými spolky v oblasti ochrany životního prostředí

Podporujete posílení komunikace města s ekologickými spolky a iniciativami, například umožněním účasti zástupců těchto aktivit na jednáních komise pro životní prostředí, případně jinou pravidelnou a stabilní formou?

A: aktivně podpoříme komunikaci s ekologickými občanskými aktivitami

Zapojení veškeré veřejnosti, která má vztah k věcem, o kterých orgány města rozhodují, je pro nás zásadní. Vážíme si každé iniciativy a chceme pěstovat partnerství mezi orgány města a organizovanou veřejností. Vždy tak budeme činit otevřeně a transparentně. Za dobrý příklad z minulé praxe považujeme například projekt Náhrdelník Chrudimky, kde byly spolky přizvány již v rané fázi přípravy 





Pardubický volební ekodotazník
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky