05 Občanská demokratická strana

Odpovědi na PARDUBICKÝ VOLEBNÍ EKODOTAZNÍK 2018

Odpovídá Karel Haas



Otázka 1 - ochrana a rozšiřování zeleně ve městě

Podpoříte záměr, aby při všech investičních akcích města a městských obvodů, týkajících se veřejných prostranství, především při rekonstrukci ulic a náměstí, byly studie a projekty povinně posuzovány z pohledu zachování původní a umístění nové zeleně, a to i za cenu případného zvýšení realizačních nákladů?

B: jen částečně - posuzovat projekty ano, ale náklady se nesmí významně zvyšovat

1) Přednastavené odpovědi výše jsou všechny příliš krajní, paušalizující a dogmatické. 2) Nejblíže postoji pardubické ODS je odpověď B, ale i ta v sobě nese přednastavenou paušální podmínku, že "náklady se nesmí významně zvyšovat" (to je přeci na individuálním posouzení každé jednotlivé investiční akce - někdy může být opatření k ochraně životního prostředí důležitější než ekonomika investiční akce, někdy tomu může být legitimně naopak). 3) Pardubická ODS velmi odpovědně a racionálně vnímá to, že i česká města, Pardubice nevyjímaje, z mnoha důvodů (výkyvy v klimatu v posledním období, města jako tepelné ostrovy, nízká schopnost zadržování srážkové vody apod.), do budoucna nevystačí s přístupy k ochraně životního prostředí, které se aplikovaly v minulosti. 4) Pardubická ODS je proto připravena - ve spolupráci s odborníky (protože to jsou odborná řešení, nikoliv laická či politická řešení) - všechny významné a zásadní investiční akce města posuzovat právě také i z pohledu nových racionálních přístupů k ochraně životního prostředí. 5) Nové racionální přístupy k ochraně životního prostředí se ale netýkají jen investičních akcí města - pardubická ODS je chce uvádět do praxe i v běžném fungování města mimo investiční akce.


Otázka 2 - ochrana zeleného pásu na břehu Labe (projekt Lonkovka)

Budete se aktivně stavět proti výstavbě relaxačního centra Lonkovka v "zeleném pásu" na pravém břehu Labe v Polabinách, případně i proti dalším podobným projektům, které znamenají stavební činnost v tomto dosud přírodním prostředí?

B: jsme pro výstavbu centra Lonkovka, ale proti jakékoli další výstavbě v zeleném pásu 

1) Jsme proti (a v zastupitelstvu města tak pardubická ODS vždy hlasovala - viz např. hlasování o změně územního plánu, která měla umožňovat zástavbu okolí Hradecké ulice mezi mostem Pavla Wonky a Stavařovem apod.) jakékoliv změně současného zeleného pásu podél Labe na zastavitelné území. 2) Současně je ale nesmyslným a slepým dogmatismem tvrdit - a takovou pozici pardubická ODS nikdy zastávat nebude - že v zeleném pásu podél Labe nesmějí probíhat žádné "zásahy člověka". Pardubická ODS proto určitě připouští (vždy po věcném, odborném a otevřeném projednání, i se zástupci veřejnosti/spolků) užitečné "zásahy člověka" v daném území nepoškozující přírodu - např. přirozená cestní síť v dané lokalitě (v mlatové podobě, nikoliv v betonové/asfaltové podobě); např. drobný odpočinkový mobiliář s přirozeným zapojením a využitím přírodních materiálů (lavičky na vhodných místech apod.); např. vyčištění mnohasetmetrového rumiště "ukrytého" ve východní části zeleného pásu za univerzitou apod..

Otázka 3 - ochrana ovzduší - aktivita města vůči znečišťovatelům

Podpoříte aktivní účastí ve správních řízeních, kterých se statutární město Pardubice může účastnit, aby při případném prodlužování životnosti velkých zdrojů znečištění (jako jsou teplárny či uhelné elektrárny) byly použity nejlepší dostupné technologie (BAT) a aby tyto zdroje splňovaly platné evropské limity pro znečišťování ovzduší a nebyly jim povolovány výjimky ze souvisejících zákonných povinností?

D: jiná odpověď

1) Přednastavené odpovědi výše jsou opět všechny příliš krajní, paušalizující a dogmatické. 2) Nejblíže postoji pardubické ODS je kombinace odpovědí A a B (pardubická ODS nesouhlasí s paušálním přístupem účastnit se naprosto všech správních řízení bez výjimky - takovýto bezbřehý aktivismus patří legitimně k činnosti spolků, ale ne k činnosti města; na druhou stranu pokud se již město správních řízení účastnit bude, tak by v nich mělo prosazovat vždy ty nejmodernější přístupy k ochraně životního prostředí), ale se zdůrazněním individuálního objektivního a odborného (nikoliv laického či politického) posouzení, zda účast města v daném konkrétním správním řízení je pro město a jeho občany opravdu podstatná či nikoliv.

Otázka 4 - řešení problému plánované spalovny v Rybitví

Podpoříte koupi vraku spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví městem od soukromé společnosti za stávajících podmínek, tzn. za cenu 35 mil. Kč s cílem definitivně vyřešit riziko vybudování spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví?

B: spalovnu nechceme, ale podporujeme jinou formu řešení i s rizikem, že se projekt uskuteční 

Protože problematika spalovny je poměrně rozsáhlá a komplexní a přesná věcná odpověď přesahuje rozumné prostorové možnosti tohoto dotazníku, tak odkazuji na to, že přesný krokový návrh řešení problematiky spalovny předložila pardubická ODS na jednání Zastupitelstva města Pardubic a tento návrh je k dispozici na webových stránkách ODS Pardubice.

Otázka 5 - zachování Červeňáku jako přírodního území

Budete při schvalování nového územního plánu trvat na tom, aby území bývalého vojenského cvičiště Červeňák zůstalo v územním plánu jako území krajinné, případně veřejné zeleně a nezměnilo se na plochu částečně či úplně zastavitelnou?

D: jiná odpověď 

1) Přednastavené odpovědi výše jsou opět všechny příliš krajní, paušalizující a dogmatické. 2) Nejblíže postoji pardubické ODS je kombinace odpovědí A a B. 3) Pardubická ODS mnoha konkrétními kroky (např. podané námitky proti XX. změně stávajícího územního plánu města, např. podané námitky proti novému územnímu plánu města apod.) prokázala, že je pro zachování přírodního charakteru lokality Červeňák a proti zastavitelnosti této lokality. 4) Pardubická ODS ale bude podporovat racionální a k přírodě šetrné využití lokality k rekreačním či přírodně-sportovním aktivitám obyvatel našeho města (např. drobný mobiliář typu lavičky, odpočívadla apod. se zapojením a využitím přírodních materiálů, např. vybudování a údržba přirozené cestní mlatové, nikoliv betonové/asfaltové, sítě apod.).   

Otázka 6 - splavnění Labe a přístav

Jaký názor máte na splavnění Labe do Pardubic a budování nákladního přístavu v Pardubicích?

B: připouštíme takový projekt jen tehdy, pokud se prokáže, že to je ekonomicky rentabilní

Otázka 7 - aktivní spolupráce s ekologickými spolky v oblasti ochrany životního prostředí

Podporujete posílení komunikace města s ekologickými spolky a iniciativami, například umožněním účasti zástupců těchto aktivit na jednáních komise pro životní prostředí, případně jinou pravidelnou a stabilní formou?

A: aktivně podpoříme komunikaci s ekologickými občanskými aktivitami

1) Pardubická ODS nejenže podpoří, ale již v minulosti konkrétními kroky podporovala (např. po celé volební období pořádaná diskusní setkání pro veřejnost k podstatným bodům pardubického veřejného prostoru apod.), aktivní oboustrannou komunikaci mezi komunálními pardubickými politiky a veřejností. 2) Tato aktivní komunikace se férově týká nejen spolků, ale i jednotlivých aktivních občanů. 3) Tato komunikace se férově týká nejen spolků z oblasti ekologie, ale ze všech oblastí života Pardubic (ze sociální oblasti, ze sportovní oblasti, z kulturní oblasti apod.).

Pardubický volební ekodotazník
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky