14 NAŠE PARDUBICE

Odpovědi na PARDUBICKÝ VOLEBNÍ EKODOTAZNÍK 2018

Odpovídá: Filip Sedlák



Otázka 1 - ochrana a rozšiřování zeleně ve městě

Podpoříte záměr, aby při všech investičních akcích města a městských obvodů, týkajících se veřejných prostranství, především při rekonstrukci ulic a náměstí, byly studie a projekty povinně posuzovány z pohledu zachování původní a umístění nové zeleně, a to i za cenu případného zvýšení realizačních nákladů?

A: zeleň v ulicích i za cenu vyšších realizačních nákladů 

Za své čtyři roky na obvodu jedna jsem se snažil dosáhnout výsadby nové a ochrany stávající zeleně. Bohužel, ač politici tvrdí opak, tak stromy ve městě ubývají, staré se kácí a nové již často není kam zasadit nebo uschnou díky absenci údržby a péče. Kandidujeme i proto, že bychom tyto věci chtěli změnit. Jednak koordinací síťařů, pak navrácením stromů do ulic, kam patří a zavedením pravidla, že asfalt není více než strom. Stromy do ulic patří.

Otázka 2 - ochrana zeleného pásu na břehu Labe (projekt Lonkovka)

Budete se aktivně stavět proti výstavbě relaxačního centra Lonkovka v "zeleném pásu" na pravém břehu Labe v Polabinách, případně i proti dalším podobným projektům, které znamenají stavební činnost v tomto dosud přírodním prostředí?

A: jsme proti výstavbě centra Lonkovka i proti jakékoli výstavbě v tomto prostoru

Tuto kontroverzní stavbu považujeme za projekt, který celé krásné území Polabin zničí. Tato stavba bude důvodem, proč se začne vyvíjet tlak na zastavění i dalších zelených částí v tomto prostoru. Tomu musíme zabránit a nechat území přírodní. Máme v plánu zde udělat veřejný ovocný sad a kopec na sáňkování. A zcela se tak vyhnout zastavění tohoto prostoru, ale přesto ho nechat přístupný lidem. Příroda na dosah domovu.   


Otázka 3 - ochrana ovzduší - aktivita města vůči znečišťovatelům

Podpoříte aktivní účastí ve správních řízeních, kterých se statutární město Pardubice může účastnit, aby při případném prodlužování životnosti velkých zdrojů znečištění (jako jsou teplárny či uhelné elektrárny) byly použity nejlepší dostupné technologie (BAT) a aby tyto zdroje splňovaly platné evropské limity pro znečišťování ovzduší a nebyly jim povolovány výjimky ze souvisejících zákonných povinností?

A: jednoznačně pro účast ve správních řízeních. Trvat na dodržování BAT a požadovat dodržování platných limitů bez výjimek

Pokud je možnost naše ovzduší chránit, tak je třeba jí využít. Nicméně tato otázka se sice Pardubic dotýká, ale vliv na ní mají volení zástupci v komunálních volbách malý.

Otázka 4 - řešení problému plánované spalovny v Rybitví

Podpoříte koupi vraku spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví městem od soukromé společnosti za stávajících podmínek, tzn. za cenu 35 mil. Kč s cílem definitivně vyřešit riziko vybudování spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví?

A: podpoříme odkup spalovny za daných podmínek jako cestu k zastavení záměru

Obnovení provozu spalovny nebezpečného odpadu asi nechceme nikdo. Ale vzhledem k tomu, že materiály pro zastupitele jsou tajné, tak nemůžeme zhodnotit podmínky, za kterých k nákupu mohlo dojít. Ze zkušeností víme, že vyjádření zástupců města jsou často mylná nebo lživá, takže po případném úspěchu musíme znova všechna vyjádření od současného majitele získat znova.

Otázka 5 - zachování Červeňáku jako přírodního území

Budete při schvalování nového územního plánu trvat na tom, aby území bývalého vojenského cvičiště Červeňák zůstalo v územním plánu jako území krajinné, případně veřejné zeleně a nezměnilo se na plochu částečně či úplně zastavitelnou?

A: jsme pro čistě přírodní charakter Červeňáku a budeme hlasovat proti změně na zastavitelné území

Kroky vedení města v této věci v nás nebudí důvěru, že se prostor někdo nechystá získat a zastavět. Pro nás je vhodná jediná varianta a to, že zde bude přírodní park, pro rekreaci lidí. Proto budeme navrhovat, aby zde byla v územním plánu krajiná zeleň jako doposud a byl zde stanoven levný a jednoduchý režim údržby, který podpoří vzácné druhy živočichů a rostlin. Věříme, že v našem zastavěném městě je právě takový prostor velice cenný pro čistotu vzduchu a rekreační využití pro veřejnost. Proto máme i plán, jak s tímto prostorem naložíme.

Otázka 6 - splavnění Labe a přístav

Jaký názor máte na splavnění Labe do Pardubic a budování nákladního přístavu v Pardubicích?

A: nesouhlasíme se splavňováním Labe a budování přístavu v Pardubicích

Nemáme dost informací na to se pevně rozhodnout. Pokud se prokáže ekonomická návratnost a smysluplnost a pokud bude stavba provedena citlivě k životnímu prostředí, tak se jí nebudeme bránit. Za současné situace ale s její stavbou nesouhlasíme. Věc druhá je, že nesdílíme nadšení řady politiků, kteří se na pardubický přístav těší. Nechceme z města udělat překladiště a logistické centrum, ale chceme, aby se zde podporovali nové technologie, výzkum a vývoj.

Otázka 7 - aktivní spolupráce s ekologickými spolky v oblasti ochrany životního prostředí

Podporujete posílení komunikace města s ekologickými spolky a iniciativami, například umožněním účasti zástupců těchto aktivit na jednáních komise pro životní prostředí, případně jinou pravidelnou a stabilní formou?

A: aktivně podpoříme komunikaci s ekologickými občanskými aktivitami

Každý, kdo má zájem komunikovat je pro nás cenný, proto i v tomto bodu jsme pro maximální otevřenost a spolupráci. O všech chystaných zásazích do zeleně chceme veřejnost informovat. O což jsem se sám jako zastupitel neúspěšně snažil. Člen některého z přírodních spolků by měl být automaticky členem komise pro životní prostředí města.
 

 

Pardubický volební ekodotazník
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky