07 Pardubáci společně

Odpovědi na PARDUBICKÝ VOLEBNÍ EKODOTAZNÍK 2018

Odpovídá František Brendl



Otázka 1 - ochrana a rozšiřování zeleně ve městě

Podpoříte záměr, aby při všech investičních akcích města a městských obvodů, týkajících se veřejných prostranství, především při rekonstrukci ulic a náměstí, byly studie a projekty povinně posuzovány z pohledu zachování původní a umístění nové zeleně, a to i za cenu případného zvýšení realizačních nákladů?

A: zeleň v ulicích i za cenu vyšších realizačních nákladů

Zeleň v zástavbě musí být plně nahrazována a v případě, že se jedná o kvalitní a dlouholetou zeleň, tak také zachovávána. Je to jediná možnost, jak systematicky bojovat s přehříváním měst a zároveň snižovat hlučnost a prašnost. Nesouhlasím, že na straně samosprávy není orgán, který by posuzoval projekty po stránce zeleně, máme odbor životního prostředí. Jde jen o zadání a priority vedení města. 

Otázka 2 - ochrana zeleného pásu na břehu Labe (projekt Lonkovka)

Budete se aktivně stavět proti výstavbě relaxačního centra Lonkovka v "zeleném pásu" na pravém břehu Labe v Polabinách, případně i proti dalším podobným projektům, které znamenají stavební činnost v tomto dosud přírodním prostředí?

B: jsme pro výstavbu centra Lonkovka, ale proti jakékoli další výstavbě v zeleném pásu

Domnívám se, že je alibismus říkat. "Zastupitelé nemají možnost tento projekt ovlivnit". To že něco realizuje akciová společnost města, je jen prodlouženou rukou samotného města. Každá akciová společnost s majoritním podílem města Pardubice, musí být řízena v souladu se zájmy města a jeho vedení. Jeden z našich hlavních bodů volebního programu je integrace řek a jejich nábřeží do života města. Je nezbytné, aby před přípravou těchto projektu proběhla široká a otevřená diskuse o finální podobě. Nerad bych se dostal do stejných těžkostí, jako jsme zažívali při překotném upravování finální podoby projektu Tyršových sadů.

Otázka 3 - ochrana ovzduší - aktivita města vůči znečišťovatelům

Podpoříte aktivní účastí ve správních řízeních, kterých se statutární město Pardubice může účastnit, aby při případném prodlužování životnosti velkých zdrojů znečištění (jako jsou teplárny či uhelné elektrárny) byly použity nejlepší dostupné technologie (BAT) a aby tyto zdroje splňovaly platné evropské limity pro znečišťování ovzduší a nebyly jim povolovány výjimky ze souvisejících zákonných povinností?

D: jiná odpověď 

V této oblasti není na co čekat a je nezbytné vyžadovat dodržování emisních limitů, a to bez výjimek. Ale je naprosto nemyslitelné uzavřít některé významné zdroje elektrické energie a tepla bez adekvátní náhrady. Z tohoto důvodu má výjimka na dobu nezbytnou smysl. Nesmí výjimky sloužit jen k tomu, aby provozovateli prodloužila jeho vysokou výnosnost a oddalovala nezbytnou investici. Problematiku Chvaletické elektrárny neznám tak podrobně, abych mohl v tuto chvíli tvrdit, že z pozice účastníka řízení budu tvrdě a nekompromisně bránit výjimce z emisních limitů. Přesto respektujeme termíny pro rok 2021 popř. 2022, kdy mají být velké zdroje splňovat dané limity emisí. Za tento termín by výjimky neměly být povolovány. Elektřinu z hnědouhelných elektráren nepotřebujeme, respektive ji můžeme nahradit elektřinou z OZE 

Otázka 4 - řešení problému plánované spalovny v Rybitví

Podpoříte koupi vraku spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví městem od soukromé společnosti za stávajících podmínek, tzn. za cenu 35 mil. Kč s cílem definitivně vyřešit riziko vybudování spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví?

A: podpoříme odkup spalovny za daných podmínek jako cestu k zastavení záměru 

Otázka 5 - zachování Červeňáku jako přírodního území

Budete při schvalování nového územního plánu trvat na tom, aby území bývalého vojenského cvičiště Červeňák zůstalo v územním plánu jako území krajinné, případně veřejné zeleně a nezměnilo se na plochu částečně či úplně zastavitelnou?

A: jsme pro čistě přírodní charakter Červeňáku a budeme hlasovat proti změně na zastavitelné území

Otázka 6 - splavnění Labe a přístav

Jaký názor máte na splavnění Labe do Pardubic a budování nákladního přístavu v Pardubicích?

A: nesouhlasíme se splavňováním Labe a budováním přístavu v Pardubicích

Domnívám se, že stavění nákladního přístavu je přežitý nesmysl a nenajde ekonomické opodstatnění. Co bych naopak chtěl podporovat je splavnění Labe pro rekreační plavbu.

Otázka 7 - aktivní spolupráce s ekologickými spolky v oblasti ochrany životního prostředí

Podporujete posílení komunikace města s ekologickými spolky a iniciativami, například umožněním účasti zástupců těchto aktivit na jednáních komise pro životní prostředí, případně jinou pravidelnou a stabilní formou?

A: aktivně podpoříme komunikaci s ekologickými občanskými aktivitami

Kdo zažil na vlastní kůži projekty jako Tyršovy sady a Park na špici, jinou odpověď napsat nemůže, leda že by byl blázen a za toho se zatím nepovažuji :-) 

Pardubický volební ekodotazník
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky