Tisková zpráva Debata a výsledky ankety mezi stranami

26.09.2018


Pardubice, 26. září 2018

Začátkem září se šest pardubických občanských spolků a iniciativ, věnujících se problematice ochrany přírody a životního prostředí, spojilo a odeslalo stranám a hnutím, kandidujícím do pardubického zastupitelstva a na městské obvody sedm konkrétních otázek z oblasti ochrany životního prostředí.

V pondělí 24. září se v Divadle 29 konala veřejná debata s kandidáty do zastupitelstva magistrátu města Pardubice, pořádaná těmito šesti pardubickými ekologickými spolky. V těchto dnech byly současně na internetových stránkách www.ekodotazník.cz zveřejněny odpovědi kandidujících subjektů na sedm položených otázek.

Na základě odpovědí v dotazníku i v rámci debaty, která byla vysílána živě po internetu a jejíž záznam bude zveřejněn na internetových stránkách ekodotazníku, lze konstatovat, že v některých tématech vládne mezi subjekty před volbami vzácná shoda. Alespoň v rovině slibů.

Například v otázkách udržení zeleně ve městě, potřebě většího zapojení spolků nebo až na výjimky v otázce využití bývalého vojenského cvičiště Červeňák jako veřejně přístupného parku či zachování volné krajiny jsou prezentované názory většiny stran z větší části shodné i s postojem ekologických spolků. Předvolební soulad vládne i v otázce odmítání projektu spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví, nicméně v názoru na vhodnost výkupu spalovny od investora za cenu 35 milionů zůstává mezi stranami poměrně zásadní spor. Většina stran také podporuje, stejně jako ekologické spolky, vhodnost zapojení města do správních řízení proti udělování výjimek největším znečišťovatelům ovzduší..

Zajímavá byla diskuze ohledně projektu výstavby relaxačního centra Lonkovka, kterou řada ekologických aktivistů i občanů přilehlého sídliště kritizuje. Pouze zástupci dvou stran (Naše Pardubice a Soukromníci) se vyslovili jasně proti současnému projektu, zatímco ostatní jej v diskuzi podpořili. Na otázku, zda tedy po volbách podpoří pokračování tohoto sporného projektu v jeho současné podobě, ale nakonec kladně odpověděla méně než polovina přítomných.

V debatě o případném splavnění Labe a vybudování nákladního přístavu v Pardubicích se proti tomuto záměru jednoznačně vyslovili Piráti, Pardubáci, Naše Pardubice a Soukromníci. Ostatní se jednoznačné odpovědi vyhnuli s odkazem na nutnost prokázat ekonomickou rentabilitu. Na konkrétní dotaz, za jakých podmínek by mohl být tedy projekt ekonomicky výhodný, nedokázal ale z přítomných jasně odpovědět nikdo. A tak jediným politikem, který se za myšlenku přístavu postavil jednoznačně byl zástupce Koalice pro Pardubice Weisbauer.

Miroslav Seiner, který za ekologické aktivisty debatu moderoval, shrnul v závěru své dojmy takto: "Doporučoval bych místním politikům, aby se dobře podívali na výsledky naší ankety. Zjistili by totiž, že názory aktivistů, které jsou nejen prezidentem této země ale někdy i některými z Vás nazýváni "ekoteroristy" nebo jinými hanlivými přídomky, jsou od názorů, které dnes prezentujete, odlišné jen velmi málo nebo vůbec. Bylo by ze strany politiků tedy vhodné spíše využít potenciálu a zájmu ekologických spolků pro město pracovat, než se proti nim iracionálně vymezovat"

Na výzvu ekologických spolků do této chvíle odpovědělo deset kandidujících subjektů. Jejich odpovědi, ale i své vlastní komentáře a hodnocení, se budou aktivisté snažit šířit především prostřednictvím sociálních sítí a internetu.

"Zjistili jsme, že nestačí pouze zprostředkovat lidem odpovědi stran. Chceme je v následujících dnech i okomentovat na základě našich zkušeností z posledních let. Dnes to na debatě vypadalo, že zde máme jen a pouze osvícené kandidáty a zastánce ochrany životního prostředí. Naše zkušenosti z komunikace s místními politiky je ale odlišná" dodává svůj dojem Robert Hrdina.

Pardubický volební ekodotazník
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky